Здоровье - правильное питание

Вкусно, полезно, эффективно!
 

Празиолит - зелен аметист. Својства и карактеристики на минералот

  1. Од каде дојде дијамантот
  2. Депозити
  3. Џем во индустријата за накит
  4. Мистични својства и необични карактеристики
  5. Лековити својства
  6. Прасиолит и зодијакот
  7. Како да носат камен и да се грижи за тоа

Аметист со различни зелени нијанси, наречен прасиолит Аметист со различни зелени нијанси, наречен прасиолит. Тој е познат по четириесет илјади години и првпат бил откриен во западниот дел на Европа. Магичните способности на овој минерал веќе долго време ги проучува човекот, но не секој може да ги почувствува своите неверојатни својства.

Од каде дојде дијамантот

Неретко, можете да видите вистински зелен аметист Неретко, можете да видите вистински зелен аметист. Како и многу други кварц, природниот минерал е транспарентен и има стаклен сјај. Во 1950 година, накит од Америка понудија да извадат нов производ од него. Значи прасиолит се појави. Кристалот добива зелена боја поради калцинација. Се загрева до петстотини степени и е дозволено да се излади. Дијамант има голем избор на зелени нијанси. Каменот може да има кромид зелен, лимон, светло зелен и смарагд зелен. Конечната боја на тоа зависи од тоа како тоа е стврднато, и на почетниот материјал.

Природниот камен е најнестресен во споредба со неговата синтетичка копија. Природниот празиолит има специфична реакција на светлината. Ако го задржувате под сонцето долго време, ја губи својата боја и станува боја на рок кристал.

Депозити

Минералот првично беше пронајден во планините во Швајцарија Минералот првично беше пронајден во планините во Швајцарија. Бразил, Австралија, Индија, Мадагаскар, Јужна Африка и Уругвај се ангажирани во својот плен. Познати наноси од камен во Полска, Германија, Америка. Во Индија, постојат кристали кои се зелени и маслинки. Во Руската Федерација, нејзиното рударство се врши во Приморје. До денес, депозитите од камен речиси пресушија. Овој минерал се наоѓа многу ретко.

Џем во индустријата за накит

Кристал изгледа одлично во комбинација со сребрен и златен раб, па затоа често го користат мајстори во индустријата за накит и му даваат разновидни форми. Природното празнење кое се наоѓа во накитот е многу ретко. Вештачки камен често може да се види во продажба на продавници во составот на прстени, нараквици и приврзоци, а таквите производи се ефтини. Кристал изгледа одлично во комбинација со сребрен и златен раб, па затоа често го користат мајстори во индустријата за накит и му даваат разновидни форми Современите купувачи не се збунети од фактот дека зелениот аметист се добива со вештачки средства, затоа што е ценет поради неговата висока цврстина и сила.
Gem е прилично лесно да се разликува од вистински минерал. И покрај фактот дека берил , турмалин и хрисолит исто така, имаат зелена боја, нивната сенка е повеќе заситена, и сјај е многу посветла.

Мистични својства и необични карактеристики

Прасиолит ќе биде оригинален и прекрасен подарок за некој близок Прасиолит ќе биде оригинален и прекрасен подарок за некој близок. Тој е симбол на искреност и лојалност. Каменот ќе му даде на својот сопственик оптимизам, благосостојба и успех, ќе ја наполни својата позитивна енергија и ќе ги оддалечи лошите мисли.

Психолозите и волшебниците ги користат магиските сили на каменот за време на ритуалите за предвидување. Неискусните минерални лица може да се збунат, покажувајќи Психолозите и волшебниците ги користат магиските сили на каменот за време на ритуалите за предвидување измислени слики од иднината. Обично, дијамантот се вметнува во крст изработен од сребро или платина, со цел целосно да ги активира својствата на кристалот.

Прстените со prasolit ќе помогнат да привлече богатство и свежи идеи. Обетки со тоа ослободат од тажното расположение, и мониста даваат доверба во своите способности и заштита од клеветници. Сопственикот на камената нараквица ќе биде среќен во неговиот личен живот и секогаш ќе може да ги донесе потребните одлуки. Сопственикот на приврзокот никогаш нема да ги почувствува чувствата на неврзаната љубов.

Зелениот кристал има позитивен ефект врз лицето кое секогаш го носи со нив. Имено:

Лековити својства

Необичните својства на дијамантот се користат од страна на поборниците на алтернативна медицина Необичните својства на дијамантот се користат од страна на поборниците на алтернативна медицина. Како и многу минерали од кварцното семејство, зелениот аметист може да наплаќа вода, лекови и храна. Водата на која се вметнува е одлична за перење и има подмладување на кожата, овозможувајќи ви да ги отстраните брчките и мозолките. Се користи за настинки, ментални нарушувања, слаба меморија и губење на витална енергија.

Народните исцелители тврдат дека празиолитот може добро да влијае на респираторните органи, срцевите крвни садови, како и работата на цревата и стомакот. Го чисти телото на токсични материи, ги елиминира туморите.

Прасиолит и зодијакот

Астролозите не издвојуваат никакви знаци кои не можат да го користат овој зелен дијамант Астролозите не издвојуваат никакви знаци кои не можат да го користат овој зелен дијамант. Каменот е особено погоден за Водолија, Риби, Овен и Стрелец. Тој ќе може да ги одврати непријатните мисли и стравови, да донесе мир на умот, да ја даде својата позитивна енергија, како и да ја зајакне семејната заедница на оние што се во брак.

Зелениот кварц се препорачува да носат други знаци на Хороскоп во форма на накит. Близнаците можат да ја надминат нервозата и несоницата. Овен ќе стане порационален и попречен. Овој знак ќе најде шанса да ги исполни сите нивни негувани соништа. За Раков, каменот ќе биде најдобриот талисман, неговите особини ќе помогнат да се најде хармонија и искреност во животот. Оние луѓе чиј Хороскопски знак Бик, да се ослободат од емоционалниот стрес и страв, ќе најдат духовна хармонија.

Како да носат камен и да се грижи за тоа

Празолитот изгледа одлично со облека во ладни тонови Празолитот изгледа одлично со облека во ладни тонови. Совршено се комбинира со некој скапоцен метал. Понекогаш треба да го отстраните накитот со кристал и да го оставите, да се ослободите од акумулираната негативна енергија.

Gem не може да peredarivat друга личност, тоа е подобро да се купи нов производ како подарок. Ако сопственикот на каменот често лежи, тој ќе ја изгуби бојата и ќе стане досаден. Не дозволувајте директна сончева светлина. Чувајте го минералот во ковчег, завиткан во темна крпа. Хемиски и домаќинство Gem не може да peredarivat друга личност, тоа е подобро да се купи нов производ како подарок Детергентите може да имаат лош ефект врз неговиот изглед. Препорачливо е да се користи сапуница за чистење.

Атрактивен зелен дијамант ќе биде прекрасен декорација за секое лице. Ако сопственикот сака, тој ќе ја открие целата своја внатрешна суштина и ќе покаже како се уникатни неговите особини и силни магични способности.