Здоровье - правильное питание

Вкусно, полезно, эффективно!
 

Шаурма дома: 7 домашни рецепти на Шаурма и сосови за тоа

 1. Дома Шаурма - Општи правила за готвење
 2. Пилешко Шаурма дома - Класичен чекор-по-чекор рецепт
 3. Како да направите вкусна свинско шоварма дома
 4. Шаурма со домашна колбас
 5. Вкусна шаврма од пилешко и зелка
 6. Shawarma дома - рецепт со мелено месо и зелка
 7. Како да направите домашна shawarma со колбас во пита леб и корејски морков
 8. Дома Шаурма - рецепт за мрзливите
 9. Како брзо и правилно да го завиткаме пита-лебот на шаврма?
 10. Вистински сосови од сос од дома - топ 6 за домашна шаурма
 11. Класичен сос од Шаурма
 12. Сос од Шаурма во тезги
 13. Арапски сос од шаурма
 14. Лук Бел сос без мајонез на павлака
 15. Сос од домати од Шаурма
 16. Диететски сос со јогурт

Како да направите shawarma дома? Како да го направите тоа како вкусно како тезгите. Во секој град има место - ковчег, каде што секогаш има пресврт за вашата омилена сочна shaverma.

Во секој град има место - ковчег, каде што секогаш има пресврт за вашата омилена сочна shaverma

Еве неколку домашни рецепти на Шаварма:

Што е шаурма? На некои места се вика Шауерма, карска скара; донатор ќебапи, турска пица, shavermoy, гиро и Бог сепак знае како!

Јадење од Блискиот исток, што е пита или пита, полнето со месо варено на скара, исечено на парчиња или исецкано, со додавање на свежи салати, сосови, зачини.

Јадете ја оваа чинија со рацете, без вилушки, лажици и ножеви! Ако сакаме да бидеме искрени, ова е брза брза храна од источно потекло.

Се разбира, ориенталните луѓе ја прават shawarma од овчо, пилешко, мисирка, понекогаш телешко, добро, ние, Русите, лесно ја правиме и користиме со свинско месо!

Се разбира, не е секогаш можно да се пече месо дома дома, затоа има многу рецепти кои ви овозможуваат да направите без оваа скара и да ја готвите оваа вкусна храна што е можно побрзо и без никакви важничене.

Дома Шаурма - Општи правила за готвење

Месото за шаурма се зема не посно, маснотиите во мала количина нужно мора да бидат присутни, во спротивно ќе биде суво. Целиот процес на готвење трае не повеќе од половина час, што ви овозможува да камшикувате полноправно јадење за себе или да прифатите неочекувани гости.

Покрај месото во shawarma, можете да го ставите сето она што ви е при рака, водено од вашите сопствени вкусови и преференции - свежа зелка и домати, кромид и краставици, лисја од која било зелена салата или печурки, сè додека сето ова е темелно зачинето со зачини и сос.

Во сосот често се користи павлака и мајонез, кечап и сенф. Не ја расипувајте шаурма и подготвена, на пример, павлака или лук. Можете да додадете сирење и ситно сецкан зеленчук - магдонос, копар, цилантро и босилек.

Завиткајте го полнењето во пита леб, ова воопшто не е комплицирана работа. Плочата е поставена на масата, намачкана со сос, не треба да ги размачкувате рабовите.

Пополнувањето е поставено со долга слајд поблиску до едниот раб и се размачкува на врвот со сос. Прво, краток раб се обвиткува околу полнењето, потоа страничните рабови, а потоа се тркалаат во ролна.

Па, сега ајде да го оставиме разговорот и да се фаќаме за заедно заедно!

Пилешко Шаурма дома - Класичен чекор-по-чекор рецепт

Пилешко Шаурма дома - Класичен чекор-по-чекор рецепт

Оваа опција ќе биде направена од пилешко филе и мајонез со малку маснотии - ќе испадне доста диетално!

Состав:

 • три пита леб;
 • фунта варено пилешко филе - однапред варете и изладете;
 • мало парче глава свежа зелка;
 • три чешниња лук;
 • свеж краставица;
 • среден густ домат;
 • половина лажица растително масло;
 • лажица кечап;
 • 3 лажици мајонез.

Готвење:

Чекор 1. Ситно исецкајте го лукот и измешајте го со кечап и мајонез, издвои - оставете го да кисна.

Чекор 2. Пилешкото филе го исекуваме со не долга слама, испржете го во загреана тава со додавање на растително масло само неколку минути, само за да го направиме злато.

Чекор 3. Ние ги исекуваме доматот, краставицата и зелката во тенки ленти, зелката откако ќе сечеме малку со рацете, така што ќе ја изгуби еластичноста.

Чекор 4. Ставете пита леб на масата, маснотии со сос, ширете пилешко и зеленчук во долга слајд, маснотии и завиткајте. Можете да јадете!

Бон апетит!

Како да направите вкусна свинско шоварма дома

Шаурма со свинско јадење е хранлива и цврста, но готвењето е потешко и бара повеќе време. Пред-месото треба да се вари, или да се маринира преку ноќ во мешавина од соја сос со мала количина растително масло и лажичка сезонски пиперки.

Состав:

 • 3 тенок пита леб;
 • сецкани зелени по вкус;
 • сто грама свежа зелка исечена на тенки ленти;
 • два жолти домати, тие се послатки, но ако не, тогаш црвените ќе сторат;
 • двесте грама тесто од свинско месо, идеално зачлените;
 • еден кромид;
 • две чешниња лук;
 • 2 маси кисела павлака и мајонез.

Готвење:

 1. Маринирано месо исечено на тенки парчиња низ влакната.
 2. Загрејте ја тавата со лажица растително масло.
 3. Исцедете чешне лук и оставете да пржете буквално половина минута. Ставете го месото и пржете до убава златна боја. Малку сол.
 4. Измешајте павлака, мајонез и втора чешне лук од лук.
 5. Измешајте зелка со кромид, исечена на тенки полу-прстени, малку солени и пире.
 6. Исечете ги доматите на големи ленти.
 7. Распоредете пита леб на масата. Измазнете со сос, поставете долг куп слоеви од месо, домати, зелка со кромид, повторно помазајте одозгора и завиткајте.
 8. Може да се загреете во микробранова печка и да служите топло.

Бон апетит!

Шаурма со домашна колбас

Шаурма со домашна колбас

Шаурма со колбас, ова јадење е за ненадејна закуска, кога нема време да се готви нешто поцврсто и вкусно.

Состав:

 • триста грама варена колбас со добар квалитет;
 • три пита леб;
 • сто грама какво било сирење;
 • свеж краставица;
 • две варени јајца;
 • мајонез и павлака преку лажица со голем врв.

Готвење:

 1. Исечете ја колбасот во долга голема слама, ако сакате, можете лесно да ја испржите.
 2. Сирење - решетки, краставица исечена на ленти.
 3. Измешајте го сосот - павлака и мајонез, јајца, изрендан на фин ренде, малку бибер и додадете сецкан зелен кромид.
 4. Распоредете лаваш и маснотии со сос. Ние ги шириме колбасот, краставицата и сирењето, на врвот на преостанатиот сос и завиткан.

Ако се загреете во микробранова печка или пржете во суво тавче за пржење - ќе биде доста прекрасно!

Исто така, ќе уживате во овие рецепти:

 1. Најдобри рецепти за ќофтиња со риба
 2. Брза пица во тава
 3. Сочно и нежно мелено пити од месо

Вкусна шаврма од пилешко и зелка

Овој рецепт ќе потрае повеќе време, но верувајте ми - вреди! Одлична опција за неделна вечера во кругот на семејството ... но исто така можете да ја ставите во термички сад и да земете чај со термос на долга прошетка на ладно време.

Состав:

 • Ерменски пита леб;
 • две пилешки гради;
 • Корејски моркови грамови 150;
 • свежа зелка 100 грама;
 • два домати;
 • две кисели краставици;
 • грама 100 тврдо сирење;
 • малку растително масло и парче путер;
 • сос - две лажици мајонез, кечап и павлака, 2 чешниња лук и еден куп зелени по вкус, бибер - сецкан во процесор за храна.

Готвење:

 1. Исечете пилешки гради со сантиметарски плочи и исфрлете, сол, бибер, оставете да се впие околу 15 минути и исечете ги на ленти. Пржете во растително масло до златно кафеава боја.
 2. Исечете ги стапчињата, краставиците, доматите и зелката, поместете и измешајте малку.
 3. Сирење решетки голем ренде.
 4. Формирајте shawarma - подмачкајте ги лепчињата пита со сосот и пополнете ги со слоеви за полнење. Не заборавајте да го истурате сосот над врвот.
 5. Ставете го на сад за печење, маснотии со растопен путер и печете во добро загреана рерна околу десет минути.

Бон апетит!

Shawarma дома - рецепт со мелено месо и зелка

Shawarma дома - рецепт со мелено месо и зелка

И покрај меленото месо, ќе ставиме компири, остриги печурки или бели печурки, и пушено сирење во ова исклучително јадење.

Состав:

 • Ерменски пита три парчиња;
 • 3 средни компири;
 • голем кромид;
 • мелено свинско или говедско месо четвртина килограм;
 • грама 100 пушено сирење;
 • грама 200 печурки;
 • лук неколку чешниња;
 • 1 хл сенф;
 • мајонез 3 лажици;
 • растително масло;
 • сол, бибер и зачини по вкус.

Готвење:

 1. СРЈ во тава одделно одделно - печурки, мелено месо и компири, исечени на ленти. Не заборавајте да prisalivat и бибер.
 2. Кромид исечен на тенки полу-прстени, три сирење на ренде.
 3. Подгответе го сосот - измешајте го мајонезот со ситно исечен лук и сенф.
 4. Подмачкајте ја пита со сос и поставете ги слоевите на полнењето. Врвот со повеќе сос и завиткајте.
 5. Пржете во тава со две страни.

Бон апетит!

Како да направите домашна shawarma со колбас во пита леб и корејски морков

Како да направите домашна shawarma со колбас во пита леб и корејски морков

Па, многу е лесно и брзо!

Состав:

 • шест колбаси;
 • три пита леб;
 • пар домати;
 • свеж краставица;
 • лисја од зелена салата;
 • грама 100 сирење;
 • Сос на три лажици мајонез и мешавина од кечап.

Готвење:

 1. Пржете ги колбасите во тава - лесно!
 2. Исецкајте ги краставиците и доматите во ленти, решетки сирење, или можете да ставите во обвивка.
 3. Распоредете го сосот со лаваш, ставете неколку колбаси, сирење и домати со краставици, врвот со друг сос и завиткајте. Топло во микробранова печка.

Бон апетит!

Дома Шаурма - рецепт за мрзливите

Дома Шаурма - рецепт за мрзливите

Мое лично знаење-како, за повеќето мрзливи! .. Главната работа е да не бидете премногу мрзливи да одите во продавница, каде да ги купите следниве производи:

 • пушеле пилешки гради;
 • пакување на лаваш;
 • мал сад со кисела кромид и ист со зелка;
 • Сос од цезар.

Готвење:

 1. Проширете го пита-лебот, размачкајте го со Цезар, ставете неколку парчиња сантиметар дебели пилешки гради, зелка, кромид, додадете Цезар, завиткајте и време е да јадете.
 2. И сеуште можете да загреете една минута во микробранова печка - ако не и мрзеливост!

Бон апетит!

Интересно видео, како во сончевата Анапа, вработена во едно локално кафе подготвувала shawarma за Mortal Kombat:

Корисно е да се знае секоја водителка:

Како брзо и правилно да го завиткаме пита-лебот на шаврма?

Па, сè е едноставно тука - имаат проблеми со само оние што никогаш не го направиле ова!

Кој сврте една шаурма, тој ќе го стори онолку пати колку што сакате, без напнатост.

Кој сврте една шаурма, тој ќе го стори онолку пати колку што сакате, без напнатост

Средината на пита е намачкана со сос, околу половина од дијаметарот.

На размачканиот круг со работ е положено полнењето. Слоеви и долга лента, горниот сос се додава во полнењето.

Краткиот раб е завиткан околу полнењето.

Потоа се завиткаат страничните рабови.

Последната тркалачка акција на Шаурма.

Вистински сосови од сос од дома - топ 6 за домашна шаурма

Сосите даваат shawarma сочност и многу ориентален вкус, ако се готват правилно. Можете да направите добро со комбинација на мајонез, кечап и павлака ... и можете да направите вистински сос и да претворите едноставно јадење за брза храна во прекрасно гурманско јадење!

Класичен сос од Шаурма

Класичен сос од Шаурма

Исцедете четири чешниња лук во сад. Додадете сок од половина вар, лажица шеќер, лажичка подготвена сенф, половина чај сол, иста количина црн пипер и папрака, малку шафран, и сушен месен босилек.

Мелете како што треба. Додадете чаша риашенка и чаша густа домашна павлака.

Победете во блендер додека не е хомогено и држете го на студ неколку часа.

Сос од Шаурма во тезги

Сос од Шаурма во тезги

Готвењето е најдобро во процесор за храна со приврзок за ножеви.

Исецкајте во прашина две кисели средни краставици и три чешниња лук. Додадете половина лажичка кари и неколку sprigs копар, малку коријандер и ким. Исечете го повторно.

Истурете половина чаша ајран или риашенка, ставете половина чаша густ крем и половина чаша мајонез. Победете додека не се изедначи, инсистирајте на неколку часа во фрижидер.

Арапски сос од шаурма

Арапски сос од шаурма

Ситно исецка со нож куп млад зелен кромид, кисела краставица и три чешниња лук и темелно месете. Сол и бибер по вкус.

Лук Бел сос без мајонез на павлака

Лук Бел сос без мајонез на павлака

Оваа гравита се нарекува и бела.

Исечете свеж краставица во прав во процесор за храна со три чешниња лук.

Додадете чаша густа домашна павлака, сол и додајте ја зачинот.

Претепајте малку и ставете во фрижидер. Солта е подобра со морска сол.

Сос од домати од Шаурма

Сос од домати од Шаурма

Свртете мал куп босилек со магдонос низ мелница за месо, две големи зрели домати, излупени пиперки, два кромид.

Додадете ја „мешавината од бибер“ зачинете со половина лажица, половина чаша доматно пире, 3-4 лажици маслиново масло и врие 10-15 минути на тивок оган. Сол по вкус.

Диететски сос со јогурт

Диететски сос со јогурт

Направено врз основа на јогурт.

Измешајте и победи во блендер половина чаша јогурт, пет маслинки, лажичка сенф и зачини по вкус.

Сол малку и додадете неколку лажички сок од лимон.

И сега видео рецептите:

Секој може да подготви shawarma дома, дури и тинејџер може, откако ќе го прочита овој напис, да им угоди на своите родители со вкусна и задоволувачка вечера.

Не плашете се да експериментирате и да додадете нешто свое во садот, а можеби и овој додаток ќе стане ваша семејна тајна и гордост, ќе му даде необичност на добро позната чинија.