Здоровье - правильное питание

Вкусно, полезно, эффективно!
 

Текстот на поканата за свадбата како да се издаде и да се потпише и кул шаблон.

 1. Каде да започнете?
 2. Информации за гости
 3. Содржина за покана
 4. Варијанти на текстовите на поканата за свадбата
 5. Тематски покани
 6. Cool покани

Сите девојки сонуваат за највчуден ден во нивниот живот, денот кога можат да носат прекрасна венчаница и официјално да станат сопруга на нивниот љубовник. Свадбената церемонија се состои од мали работи кои треба да бидат совршено осмислени, бидејќи тие го сочинуваат впечатокот за свадбата. Секоја свадба може да се трансформира со прекрасни додатоци и, особено, печатарски елементи - бонбониери, места за седење за гости, плочи, етикети за алкохол и покани.

Првиот впечаток за венчавката го прават гости само со покана. Со нив гостите ја добиваат веста дека сте решиле да станете маж и жена, како и сите потребни информации за свадбата. Патем, поканите може да навестуваат на гостите за предметот на вашата свадба, ако се направени во истиот стил со неа.

Содржината на статијата

Каде да започнете?

Значи, планирате свадба и дојдете близу до фазата на подготовка на поканата. За да го направите ова, треба да направите листа на гости за да пресметате колку покани треба да ги подготвите.

Следниот чекор е да го одберете методот свадбени покани . Ова е многу важен процес, бидејќи ќе го постави тонот за вашиот одмор на гостите и ќе ги прилагоди на посакуваниот бран. Конвенционално, може да се разликуваат следниве видови покани:

 1. печатени (разгледници, летоци, свитоци итн.);
 2. видео покана;
 3. други нестандардни форми (е-картичка, слатки, загатки, тематски предмети итн.).

Откако ќе го дефинирате погледот, можете да почнете да размислувате за елементите на поканата, начинот на декорација и, се разбира, текстот на поканата за свадбата.

Информации за гости

Независно од тоа која покана ќе ја изберете, сите тие мора првенствено да ја вршат информативната функција и да ги информираат гостите за важни детали.

Значи, во секоја покана мора да има:

 • датум на свадба;
 • времето на славење (можеби 2 временски периоди - официјално сликарство и банкет);
 • место;
 • имињата на гостите што ги поканувате;
 • имиња на невестата и младоженецот.

Препорачливо е да ја потпишете поканата со рака, тоа не само што ќе биде знак за добар тон, туку исто така ќе биде повеќе вредно за вашите гости. Подобро е да ги потпишете поканите на лице со убав читлив ракопис.

Исто така, текстот на поканата за свадба може да содржи известување за одреден кодекс на облекување, ова мора да се додаде во регистарот. Интересна опција би била да се прикачат на картичката за покана со љубовната приказна за невестата и младоженецот. Ова не само што ќе им помогне на некои гости да ги дознаат деталите за вашата средба, туку исто така ќе станат светла елемент на прославата.

Поштенски повик треба да почне да се прави 3-4 недели пред датумот на вашата свадба. Така гостите ќе имаат доволно време да подготват и планираат посета на вашиот одмор.

Содржина за покана

Избор на форма на покана што треба да се грижи за нивната содржина. Сето тоа зависи не само од вашата фантазија, туку и од избраниот стил на свадбата, бидејќи може да биде интересно да се победи во текстот на поканата.

Текстот на поканата за венчавка често се составува во класичниот официјален стил. Но, ова не е неопходно, бидејќи можете да излезете со смешен текст во стрип, или дури можете да потпишете покани во стихови. Ако сте одбрале интересна тема за свадба, тогаш продолжете со поканите. Изборот, се разбира, е ваш, но ние предлагаме да се запознаете со нашите идеи.

Варијанти на текстовите на поканата за свадбата

Поканите треба некако да ги карактеризираат вас и вашата свадба. Обидете се да направите уникатен текст кој ќе биде напишан од вашиот стил, зборовите треба да доаѓаат од срце. Во меѓувреме, ние ви нудиме опции и можност да изберете шаблон за покана за покана:

 1. 1. Драги Људмила и Петар! Со задоволство ве информираме дека решивме да се венчаме. Ние би сакале да ве поканиме да ја споделиме оваа радост со нас.

Ве очекуваме на 11 август, во 12:00 часот, на адресата ____________

Со почит, Карина и Денис!

Со почит, Карина и Денис

 1. 2. Ксенија и Андреј! Сакаме да ја споделиме со вас добрата вест - решивме да ги обединиме нашите срца и судбини. Официјалната фиксација на нашата тајна на љубовта ќе се одржи на 12 јануари оваа година. Дојдете во матичната служба во 11.00 часот, која се наоѓа на ________ адреса за церемонијата на венчавање. И во 16.00 чекаме во ресторанот Домино (адреса ____________) за да го прославиме овој настан.

Те сакам, Анџела и Никита

 1. 3. Алена и Сергеј! 23 мај, го одложи целиот свој бизнис, затоа што ве покануваме на нашата венчавка. Ние навистина сакаме да бидете сведоци на нашите официјални вети едни со други.

Церемонијата за излез ќе се одржи во 13:00 часот на брегот на реката Днепар во близина на ресторанот "Арка" на ________ адреса. Банкетот ќе се одржи таму.

Со нетрпение очекувам да ви, Кристина и Мајкл

 1. 4. Драга Ана! Направете своја љубовна приказна и сакате да бидете присутни на својот свечен почеток.

Ние ќе го регистрираме брак на 14 октомври во ЗАГСЕ во ___________ и ќе јадеме, пиеме и танцуваме во кафето Тоскана (адреса ____________).

Ве очекуваме, Кирил и Анфиса

 1. 5. Нашата мила тетка Марина и чичко Андреј. 10 јуни ќе биде најважниот ден за нас - официјално ќе ја зајакнеме нашата желба да бидеме заедно сите наши животи. Ова е многу почитувано и возбудливо за нас, така што сакаме блиски луѓе да бидат во близина.

Нашата свадбена церемонија ќе се одржи во 13 часот во _______, а банкетот ќе се одржи во кафетеријата "Вечер" (адреса ___________).

Ве очекуваме! Максим и Арина

Тематски покани

Кога младите луѓе организираат свадба во некој стил, потребно е да ги издржат сите детали во него и поканата не е исклучок.

Таквите картички може да се потпишат со интересни оригинални текстуални инсерти.

На пример, покани до стил свадба styag може да изгледа вака:

"Ира и Руслан! URRRAAAA! Се венчаме !!! И ве покануваме на нашата светла забава "Hipsters". Ќе ни биде мило ако ја поддржите нашата идеја да ја пополните салата за банкет со светли бои и светлина на подиумот. Чекаме девојки во светли фустани, и господа во неверојатни кошули!

Ќе се забавуваме во кафето "Тоскана" на _________. Почнувајќи од 18:00 часот.

Јулија и Матеј »

Поставувајќи свадба во кино стил на поканата, можете да напишете:

"Филм студио Ира и Игор Ковалеви претставува романтична приказна за вечна љубов.

Улоги: Ира и Игор

Љубовта е родена токму тука и токму сега.

Чекаме гости на премиерата на филмот во кафе "Виена" во _______.

Прославата во гангстерскиот стил сигурно ќе ја красат поканата, која се потпишува на следниов начин:

"Внимание! Два влијателни кланови РАВИНСКИ и БОРОД се обединуваат во едно семејство. Партија во оваа чест ќе се одржи на 15 ноември во 17:00 часот во ресторанот "Бела пијано" во __________.

Ќе слушаме џез и пиеме виски. Ве очекуваме!

Cool покани

И покрај фактот дека свадбата е многу сериозна работа, пријатно е кога младите луѓе пристапуваат со хумор и додаваат острина на нивните покани. Забавни покани сигурно ќе ја направат незаборавната свадба.

Ние нудиме да ги потпишете вашите кул покани во токму овој стил:

 1. 1. Катија и Сергеј! Тоа ќе биде НЕШТО, апсолутно единствен момент што се случува само еднаш во својот живот. Ви се дава шанса да ја видите Ања во зашеметување на венчаница и Стас во строг костум, а исто така и да пробате со вкусна свадбена торта!

Не пропуштајте !!!! Ве чекаме на 6 април во 15.00 часот во кафе "Розмари" на ____________.

Ања и Стас

 1. 2. Почитуван Петар! Ве покануваме да учествувате на мастер клас на тема "Дали има живот по венчавката?", Кој ќе се одржи на 30 март во 18.00 часот во ресторанот "Опера" во ________.

Средствата собрани на мастер класата ќе одат во фондот за да им помогнат на младите семејства Петров.

Учесниците на мастер класата имаат повеќе пријатни бонуси: насмевки, бакнежи и парче торта!

Учесниците на мастер класата имаат повеќе пријатни бонуси: насмевки, бакнежи и парче торта

Се уште има многу опции за текстови и појава на картички, но без разлика како ќе одлучите да ги потпишете вашите картички за покана, главната работа е дека тие треба да бидат испратени до луѓето со кои сакате да го споделите вашиот среќен ден на свадбата.

Каде да започнете?
Ве покануваме да учествувате на мастер клас на тема "Дали има живот по венчавката?