Здоровье - правильное питание

Вкусно, полезно, эффективно!
 

Вишивка шовковими стрічками

розділи: технологія

Розділ: Рукоділля.

Заняття різними видами декоративно-прикладного мистецтва - це специфічний вид трудової діяльності, що вимагає доводити почату справу до кінця. Процес праці з художньої обробки матеріалів з його ритмом, темпом, ігровим оформленням захоплює учнів, сприяє виявленню їх здібностей. Вони набувають вміння самостійно працювати, прагнення до прекрасного. Результати праці приносять учням творче задоволення, надають на них глибоке емоційний вплив. Заняття формують універсальні здібності, творчу спрямованість в трудовому процесі, тобто розвивають такі якості особистості, які будуть потрібні випускникам школи в подальшому житті, яким би видом діяльності вони не займалися.

Незважаючи на те, що заняття носять головним чином практичний характер, теоретичні відомості також необхідні.

При оціночному критерії обов'язково враховуються старання учня, його ставлення до роботи, ступінь самостійності та прояв елементів творчості. Основними критеріями оцінки навченості учнів служить якість самостійно виготовленого вироби або зразка.

Мета: Створити умови для розвитку творчих здібностей дітей, розширення їх знань при роботі з різними матеріалами, формування технологічних умінь.

завдання:

  • познайомити учнів з історією розвитку старовинної техніки вишивки шовковими стрічками; - викликати інтерес до декоративно-прикладної творчості;
  • вчити самореалізації через виконання вироби;
  • вивчити технологічну послідовність і трудові прийоми виконання вишивки;
  • розвинути творче мислення, естетичний смак;
  • виховувати самостійність, акуратність, ощадливість, відповідальність за виконану роботу.

Вибір і обгрунтування форм і методів:

форми:

  • фронтальна (видача на клас);
  • індивідуальна.

методи:

  • наочно-ілюстративні;
  • пошуковий метод.

Методи проведення занять:

  • бесіда з поясненням нового матеріалу;
  • практична робота учнів;
  • показ наочностей;
  • демонстрація трудового прийому.

Міжпредметні зв'язки:

Матеріально-технічне оснащення:

  • інструменти особистого користування;
  • пяльци, тканину, голки для вишивання, стрічки атласні, нитки муліне, наперсток;
  • карти інструкційні по техніці вишивання;
  • ілюстрації, малюнки та фотографії;
  • демонстрація готових виробів.

Тип уроку: комбінований.

хід заняття

I.Організаціонний момент:

  • вітання учнів,
  • перевірка відвідуваності,
  • перевірка готовності до заняття,
  • повідомлення теми,
  • постановка мети,
  • знайомство з ходом заняття.

II. Пояснення нового матеріалу:

У первісній юності планети, жінка квіткою її була.
Кожна мала чар прикмети і в століттях легендою жила.
Прославляли стародавні поети розум її і тіла красу,
Але як були жінки одягнені, вам своєю роботою покажу.

Шовкові стрічки і тасьма, що застосовуються для обробки, міцно увійшли в наше повсякденне життя. Про них зазвичай згадують перед святами і урочистими подіями, коли виникає необхідність прикрасити і розфарбувати навколишній нас світ. Красива стрічка додає добре упакованого подарунку вишуканість, підкреслюючи урочистість моменту. Перев'язаний стрічкою букет виглядає не тільки привабливішою, але і багатше. Стрічки "оживляють" зачіску, а оброблені ними і тасьмою капелюшки, сумочки і сукні набувають так звану родзинку.

На Заході прийнято, готуючись до урочистостей, прикрашати святковий стіл всілякими бантами в тон скатертини. З їх допомогою намагаються створити в будинку святкову атмосферу. Червоні стрічки і банти стали символом різдвяних свят. Їх прикріплюють до вхідних дверей будинків і прикрашають ялинки напередодні Різдва і зустрічі Нового року. У нас же склався звичай прикрашати автомобілі весільного кортежу стрічками кольорів державного прапора і перев'язувати конверти з новонародженими блакитними або рожевими стрічками в залежності від статі дитини.

Історія цієї техніки сходить до стародавніх англосаксонським традиціям.

Історія.

З давніх часів вузькі смужки тканини застосовувалися в повсякденному житті і господарській діяльності людей. Уже в Стародавній Греції жінки вплітали у волосся смужки тканин, щоб "оживити" свій образ.

Пов'язки, прикрашені золотом і коштовним камінням, впліталися в волосся і в Стародавньому Римі. Крім того, кольоровими стрічками відбувалася одяг, причому кожному соціальному класу відповідав свій колір і матеріал.

В середні віки в Італії стрічками вже декорували спинки стільців і балдахіни, а також підв'язували важкі завіси, якими закривали вікна для захисту від холоду в зимовий час.

Але тільки в XIV столітті початок розширюватися побутове застосування шовкових дент. Традиції ткацтва в Ліоні і сприятливі кліматичні умови півдня Європи сприяли швидкому розвитку виробництва цінної шовкової нитки. Після переїзду папської курії в Авіньйон, під опіку французького короля, знатні панове стали хизуватися в розкішних шатах, оздоблених стрічками із золотою облямівкою або парчевими стрічками, відповідно рангу і походженням носив їх.

В 1446 році майбутній король Людовик XI запросив італійських ткачів, щоб вони навчили свого мистецтва жителів Ліона. З цієї затії нічого не вийшло, але в місто були завезені різноманітні столики, як для вироблення шовку, так і для виготовлення шовкових стрічок. Попит на стрічки продовжував зростати, і Ліон поступово перетворювався на великий текстильний центр. У 1560 р в ньому було вже 50 тисяч ткачів, які виготовляли різні, в тому числі дорогі і екстравагантні, шовкові стрічки, а південніше, в Велзі і Сент-Етьєні, майже 45 тисяч осіб працювали на виробництві тасьми.

До 1660 р в Сент-Етьєні і околицях налічувалося вже близько вісімдесяти тисяч ткацьких верстатів для вироблення стрічок і триста сімдесят для виробництва позументних виробів (позумент, галун, Басон).

На початку XVIII століття попит на ці товари різко зріс, і почався період бурхливого поширення розкішних і красивих стрічок. Король Франції Людовик XIV прикрашав стрічками взуття і закликав двір одягатися оригінально і з вигадкою. Настала епоха рококо, і стилем французького двору стало легковажність. Король Людовик XV любив вишивати і часто дарував придворним пані милі дрібнички, виготовлені ним самим. Плаття стали об'ємними і просторими, пишними стрічками. У моду увійшли "Летючі сукні" з не застроченими складками (защипами) на грудях і численними стрічками.

Саме в ці часи у Франції і з'явилася вишивка шовковими стрічками. Спочатку знатні дами стали прикрашати свої сукні, оформляючи корсажі дрібними трояндочками "а ля рококо", листям і безліччю розкиданих квітів з перлинами і кришталиками.

Спочатку знатні дами стали прикрашати свої сукні, оформляючи корсажі дрібними трояндочками а ля рококо, листям і безліччю розкиданих квітів з перлинами і кришталиками

Потім настала черга білизни. Воно ставало все більш розкішним і витонченим. В ательє, які одягали високе звання "Постачальники королівського двору", за допомогою простої голки і стрічок створювалися справжні шедеври. Тепер вони красуються в музейних вітринах по всьому світу - від Лондона до Преторії.

З Франції цей вид вишивки перекочував на острови. В Англію. А звідти розійшовся по всіх країнах колишньої Британської імперії. Разом з переселенцями з старого світла він потрапив до Америки, де швидко завоював популярність.

Розквіт цього мистецтва припав на 70-ті роки XIX століття. До цього часу вишивку можна було побачити не тільки на сукнях, а й на парасольках, абажурах, стегнах ковдрах, дрібнички для дому та капелюхах.

Після другої світової війни інтерес публіки до всіх видів рукоділля став знижуватися.

Але протягом двох останніх десятиліть почалося відродження вишивки.

Повернувся інтерес, і це мистецтво знову заблищали всіма своїми гранями. Адже шити шовковими стрічками надзвичайно цікаво. Особливість цієї техніки вишивки в тому, що вона надає малюнку об'ємність.

Вивчивши крокові опис різних видів швів, без праці можна повторити і створити своїми руками незвичайно красиві речі.

Вивчивши крокові опис різних видів швів, без праці можна повторити і створити своїми руками незвичайно красиві речі

Крім цього з'являється можливість надати готовим виробам неповторний індивідуальний вигляд, прикрасивши плаття або капелюшок, оформити дитячий полотняний рюкзачок або дамську вечірню сумочку, розшивати скатертини, серветки, рушники та багато іншого.

Об'ємний малюнок настільки привабливий, що можна, поза всяким сумнівом, стверджувати: "в найближчі роки цей вид вишивки чекає широке поширення і успіх"

Пристосування і матеріали:

Голки.

У давні часи шматки шкіри або тканини зшивалися НЕ голками, а продірявленими колючками або риб'ячими кісточками.

З тих пір голки сильно змінилися і сьогодні вони виробляються різних видів і розмірів.

Для вишивання застосовуються різні голки: тонкі - для легких тканин і товсті - для щільних. При шиття шовковою стрічкою використовуються гострі голки, адже вони повинні вільно входити в тканину, не утворюючи при цьому неестетичних затяжок.

Вушко голки має бути подовженим, щоб можна було легко всунути стрічку і вона, не скручуючись, ковзала по ньому.

Для стрічок шириною 7, 9, 12 мм підбирають голки № 18-22, для стрічки в 3 мм рекомендується № 24. Позолочена голка має спеціальне гальванічне покриття, що захищає її від кислотних виділень, провідних спочатку до окислення, в потім і іржі, яка ускладнює нормальне ковзання голки в тканини.

Стрічки.

У неймовірній різноманітності наявних в даний час у продажу стрічок і тасьми виділяють дві основні групи: стрічки, які можна прати і декоративні стрічки.

Стрічки і тасьму, що підлягають пранню, роблять з тканин вищої якості і кромкою. На бобінах присутні докладні рекомендації (як їх прати, прасувати і ін. Необхідну інформацію). Декоративні стрічки використовуються тільки для оздоблення. У більшості з них немає крайок, тобто їх краю особливим способом ущільнені, щоб при використанні стрічки не розпускалися. Декоративні стрічки не можна прати, тому перш ніж взятися за вишивку, уважно слід ознайомитися з усіма рекомендаціями.

Вишиті вироби перуть вручну з милом (рідким або мильною стружкою) і гладять з вивороту, щоб вишивка не стала плоскою. Стрічки деяких квітів, наприклад яскраво-червоні і бордові, потрібно перед роботою помочити, щоб уникнути при висиханні появи неестетичного нальоту і розлучень, які можуть зіпсувати вишивку.

Вишивальні нитки потрібні для створення основи (контуру) для деяких швів або для закріплення стрічки на вивороті в кінці роботи.

Намистини і бісер випускаються різних форм і розмірів. Зазвичай вони застосовуються для прикраси і надають вишивці особливу витонченість.

Тканини.

Для основи при вишивці шовковою стрічкою можна використовувати найрізноманітніші тканини.

бавовняні:

  • рогожка,
  • батист,
  • сатин (бавовняний атлас),
  • плис (х / б оксамит),
  • муслін (серпанок).

Лляні тканини:

  • суворе полотно,
  • тонке полотно,
  • груба полотнина,
  • лляна тканина з однорідною основою.

Шовкові тканини:

  • шифон,
  • шовковий тюль.

Вовняні тканини:

  • креп,
  • твід,
  • джерсі.

Вишивати можна по будь-якій поверхні, аби тканина була настільки міцною, щоб на ній утримувалися стежки, і настільки еластичною, щоб крізь неї легко проходила нитка.

Краса вишивки в більшій частині залежить від гармонійного поєднання тканини і стрічки.

Так само при вишивці використовують п'яльця, вони призначені для того, щоб під час роботи тканина була добре натягнута. Це гарантує рівномірність стібків.

Існують також у продажу комплекти всіх необхідних для вишивки матеріалів з уже надрукованими малюнками і детальними рекомендаціями. Але можна створити і свою композицію. За допомогою, наприклад, переказного олівця. На малюнок накладають лист кальки і обводять його перекладним олівцем. Потім з'єднують кальку з тканиною, пропрасовують праскою, і малюнок переноситися на вишивати предмет.

III. Виконання практичної роботи:

Учні, користуючись картами, виконують різні види швів під керівництвом вчителя (Додаток 1) .

IV. Заключна частина:

Питання для закріплення нового матеріалу:

  • для чого люди займаються прикладною творчістю?
  • які матеріали використовуються для вишивки шовковими стрічками?

V. Аналіз та оцінка роботи:

Підведення підсумків та оцінка роботи на уроці.

VI. Домашнє завдання:

Запропонувати учням розробити свою композицію вишивки (малюнок) з стібків і швів вже вивчених на уроці. Принести тканину, п'яльця, голки для вишивання, стрічки атласні, нитки муліне, ножиці, наперсток.

23.01.2008

Кі матеріали використовуються для вишивки шовковими стрічками?